Ekonomické stavby recenzia

Ekonomické stavby recenzia

Ekonomické stavby recenzia

Ekonomické stavby recenzia

Čo je malé, to je milé

Výmena bytu za dom nemusí vždy znamenať zásadné zväčšenie životného priestoru. Pán Peter sa rozhodol postaviť si malý domček, azda len o chĺpok väčší, ako bol jeho pôvodný byt. Zásadná zmena však prišla v niečom inom. Konečne vďaka vlastnému domu našiel so svojím životným partnerom pokoj a dostatočný priestor pre relaxáciu, po ktorej obaja tak túžili.

Keď ste rozmýšľali nad zmenou bývania, mali ste hneď jasno, že postavíte dom, alebo ste rozmýšľali aj nad inými alternatívami?
Veľa sme premýšľali nad bytom v novostavbe. Dnes sa stavajú byty moderné, účelové a celkom priestranné. Ale stretli sme sa so zásadnou nevýhodou nových bytov, a to je odhlučnenie. Navštívili sme niekoľko priateľov, ktorí si taký byt zaobstarali, a boli sme celkom sklamaní. Pripadalo nám, ako keby boli steny z papiera. Počuli sme každé šuchnutie u susedov či na chodbe, a to nás presvedčilo o tom, že by sme v takom byte nemali veľa súkromia a pokoja. Zostávalo by teda kúpiť nejaký starší byt v tehlovom dome, a to už nám prišlo oveľa výhodnejšie investovať do vlastného domu.

Premýšľali ste aj nad možnosťou drevostavby?
Drevostavby si pomaly, ale isto na našom trhu budujú svoje miesto, ale pre nás bol jasnou voľbou murovaný dom. Vsadili sme na určitú tradíciu a istotu v murovaných domoch. Keby sme stáli pred otázkou riešenia bývania napríklad o niekoľko desiatok rokov, možno by sme aj o tomto variante drevostavieb rozmýšľali, ale teraz sme nemali nad čím dlho premýšľať. Drevostavby sa nám jednoducho veľmi nepáčia.

Rozhodli ste sa spolupracovať s Ekonomickými stavbami. Čo bolo tým prvotným impulzom pre Vaše rozhodnutie?
Veľkú úlohu zohral profesionálny prístup zamestnancov v ES. Mali sme pocit, že tí ľudia presne vedia, čo robia a ako to majú správne robiť. Ovplyvnila nás samozrejme aj kopa ďalších aspektov. Bolo to napríklad dodržanie pevnej ceny domu či platba až po dokončení jednotlivých etáp. Nikdy by sme nezverili peniaze nejakej stavebnej firme naraz a ešte pred začiatkom celej stavby. Tento systém platieb nám maximálne vyhovoval. V neposlednom rade nás zaujal fakt, že aj keď si vyberieme typový projekt z ponuky ES, môžeme v ňom urobiť zmeny podľa vlastného uváženia, aby nám dom vyhovoval.

Mali ste teda v pláne si dom pretvoriť podľa vlastných požiadaviek? Čo si pod týmto môžeme predstaviť?
Áno, vybrali sme si dom z katalógu a následne urobili pár zmien, aby pre nás bolo bývanie skutočne pohodlné. Zmeny prišli následne aj pri vypracovaní detailného rozpočtu. Napríklad namiesto klasických dverí, sme si nechali urobiť dvere posuvné alebo sme vybrali trochu drahší, ale pre nás oveľa atraktívnejší obklad do kúpeľne, namiesto klasického z projektu. Tiež sme trvali na vyhotovení bleskozvodu na dome, aj keď vzhľadom k výške domu nebol nutný. Ďalšou dosť podstatnou zmenou bolo zateplenie obvodových múrov, od ktorého sme očakávali zníženie spotreby energií na vykurovanie.

Čo ste pri spolupráci s pracovníkmi Ekonomických stavieb recenzia ocenili najviac?
Prvé sa nám asi vybaví slovo „komunikácia“. Naša spolupráca trvala niečo cez rok, a to je dosť dlhá doba na to, aby človek trochu spoznal ľudí, s ktorými spolupracuje, aspoň čo sa týka profesionálneho hľadiska. Prekvapilo by ma, keby sa našla stavebná spoločnosť, ktorá dokáže postaviť dom bez čo i len najmenšej komplikácie. To azda pri takom diele ani len nie je možné a ani sme s tým nepočítali. Ale skvelé bolo, že sme to spoločne dokázali riešiť a nájsť vždy správnu cestu. Mali sme na stavbe svoj nezávislý stavebný dozor a dosť nás potešilo, že za celú dobu nenašiel vážnejšie pochybenie či zle odvedenú prácu.

V domčeku už nejaký čas bývate a máte teraz možnosť trošku porovnávať. V čom vidíte najväčší rozdiel medzi Vaším pôvodným bývaním a novým domom?
Vlastný dom nám prináša určitý spôsob oslobodenia. Zrazu nemusíte riešiť problémy s nepríjemnými susedmi alebo nemusíte zakopávať o neporiadok v spoločných priestoroch panelového domu. Odpadajú všetci títo každodenní strašiaci, ktorí nám v byte znepríjemňovali život. Zrazu máme tiež priestor pre určitú formu sebarealizácie, odreagovanie sa pri manuálnej práci v záhrade a tiež relaxáciu.

Technická špecifikácia Ekonomické stavby recenzia
Katka 21 2+KK 68,2 54,4
YTONG 375
Bramac
plávajúca laminátová plastová
oblôžková zárubňa + fóliované dvere elektrický kotol

Ďakujeme za Ekonomické stavby recenzia.


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek