Ekonomické stavby recenzia

Ekonomické stavby recenzia

Ekonomické stavby skúsenosti

Ekonomické stavby recenzia

Našli sme, čo sme hľadali...

Kedysi bol trend, že ľudia z vidieka smerovali do miest, v posledných rokoch sme skôr svedkami toho, že obyvatelia miest hľadajú obydlia na vidieku, pokiaľ však možno v blízkosti miest. Je to aj prípad manželov, ktorí sa rozhodli vymeniť bývanie
v obytnom dome v Nitre za vlastný rodinný dom v malej obci.

Aké bolo Vaše pôvodné bývanie a čo Vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli postaviť si vlastný rodinný dom?
Bývali sme na sídlisku v Nitre. Bolo to na 10-tom poschodí v jednom zo 60-tich bytov 12-poschodového činžiaka. Obývali sme 3-izbový byt s rozlohou 74 m2. Bol to teda byt dostatočne veľký, navyše mal dobrú polohu a aj dispozične nám vyhovoval. Tak či onak sme mali túžbu žiť v pokojnom a tichom prostredí, mať viac súkromia a možnosť žiť na čerstvom vzduchu, po práci relaxovať v záhradke. Stavba nového domu takisto umožňovala dopriať si viac obytnej plochy - väčšie izby, samostatné izby pre dve deti. Okrem toho bezpečná a tichá lokalita taktiež poskytuje pre deti lepšie prostredie. Našli sme teda to, čo sme hľadali...

Rozhodli ste sa pre stavbu rodinného domu, ako sa hovorí, na kľúč. Výstavba svojpomocou Vás nelákala?
K rozhodnutiu stavať „na kľúč“ nás viedla najmä skutočnosť, že nikto z nás ani z blízkeho okolia nie je odborníkom v oblasti stavebníctva. A že sme sa od začiatku rozhodli zveriť stavbu rodinného domu jednej firme, miesto aby sme hľadali dodávateľov pre každú samostatnú etapu, k tomu nás viedli skúsenosti známych. Stalo sa im totiž, že sa jednotlivé skupiny „majstrov“ vyhovárali na seba, že svoju časť práce nemôžu urobiť v požadovanej kvalite, lebo predchádzajúce práce neboli urobené správne. V takejto situácii boli potom možnosti reklamácie a opravy veľmi problematické. Zadaním celého diela jednej firme tento problém odpadol. Taktiež časová plynulosť výstavby je v takomto prípade pravdepodobnejšia. V neposlednom rade k rozhodnutiu stavať „na kľúč“ nás viedla aj časová vyťaženosť  v zamestnaní.

Keď ste sa rozhodli pre stavbu „na kľúč“, aké boli ďalšie Vaše kroky. Mali ste v tej fáze už predstavu o nejakej konkrétnej profesionálnej a dôveryhodnej stavebnej spoločnosti?
Na hľadanie takej firmy, ktorá by spĺňala naše predstavy, sme využívali najmä časopisy venujúce sa stavebnej problematike. Nikto z našich známych nemal totiž skúsenosť so stavbou „na kľúč“, lebo veľkú časť stavebných prác realizovali v spolupráci
s rôznymi „známymi“. Pokiaľ ide o Ekonomické stavby recenzia, pre ktoré sme sa rozhodli, ich výhoda bola, že v tom čase mali intenzívnu reklamu v časopisoch, ponúkali komplexné služby, navyše sídlia v Nitre, čo bolo pre nás miesto veľmi výhodné.

Čo predchádzalo podpisu samotnej zmluvy?
Pred jej podpisom sme sa v sídle viedli diskusie Ekonomických stavieb ohľadom projektu. Pri týchto stretnutiach sme si nechali vysvetliť celý ďalší postup. Prezreli sme si aj práve realizovanú stavbu, zhodou okolností to bol rovnaký projekt, pre aký sme sa rozhodli aj my. O tom, že naša voľba padla práve na základe skúsenosti Ekonomické stavby, však celkom určite rozhodla komplexnosť ponuky.

Uviedli ste, že pred podpisom zmluvy ste sa so zástupcami ES stretli dvakrát. Keď ste šli na prvé stretnutie, mali ste už konkrétnu predstavu, ako by mal vyzerať Váš budúci dom, alebo ste si vyberali z hotovej ponuky v katalógu ES?
Ešte pred prvým stretnutím sme sa oboznámili s typovými projektmi rodinných domov na internetovej stránke ES. Z poštou zaslaného katalógu sme si potom vybrali niekoľko projektov, ktoré sa nám pozdávali, a na prvom stretnutí v sídle ES sme sa rozhodli pre jeden konkrétny projekt. Rozhodovanie bolo sťažené tým, že v katalógu chýbali rozmery domu a jednotlivých miestností. Konečnú podobu dostal projekt až po spolupráci s architektom. Oproti typovému projektu sme uskutočnili malé zmeny – umiestnenie vstupu, zväčšenie vstupnej chodby, zväčšenie obývačky na úkor malej plánovanej izby s jej zmenou na komoru.
 
Vybavovali ste si administratívne záležitosti okolo stavebného povolenia sami alebo ste využili aj v tomto ohľade služby ES?
Keď sme sa o tejto možnosti dozvedeli, bolo to príjemné poznanie. Využili sme služby a skúsenosti Ekonomických stavieb, lebo sme obaja pracovne veľmi vyťažení a z časových dôvodov by sme sa nedokázali „vmestiť“ do stránkových hodín príslušných úradov.

Ako ste financovali stavbu – mali ste našetrené prostriedky, resp. ste si ich zabezpečili po vlastnej osi, alebo Vám prišla vhod niektorá z ponúk finančného programu Ekonomických stavieb recenzia?
Keďže sme sa na stavbu rodinného domu dlhodobo pripravovali a nevedeli sme, akej firme stavbu zadáme, a už vôbec sme nemohli tušiť, že bude mať v ponuke aj finančný program, o financovanie stavby sme sa postarali po vlastnej osi. Časť prostriedkov tvorila vlastná finančná hotovosť, ďalšiu časť sme si našetrili formou stavebného sporenia, na zvyšok sme si zobrali hypotekárny úver.

Cena rozpočtu u Ekonomických stavieb je pevná a záväzná. Aké sú Vaše skúsenosti v tomto ohľade?
Pevná a záväzná cena v rozpočte je samozrejmosťou aj u iných firiem, veď napokon aj preto sa podpisuje zmluva o dielo.

A pokiaľ ide o samotnú stavbu – aké boli prípravné práce, priebeh a záver stavby?
Prípravné práce pred začatím stavby boli z nášho pohľadu bez problémov. Samotná realizácia stavby mala niekoľko zdržaní. Spôsobili ich nezrovnalosti v ohodnotení vznikajúcej stavby bankou, ktorá poskytla hypotéku, a objemom preinvestovaných financií ES. Uvítali sme možnosť preklenutia týchto období pomocou preklenovacích úverov poskytnutých ES.

Kto má vlastný dom, nemôže nikdy povedať, že je všetko hotové, že už nie je čo robiť...
Je to naozaj tak, dokončením stavby a presťahovaním sa práce na novom dome a okolo neho  rozhodne neskončili. Už vlani sme okolo domu upravili terén – vybudovali dláždené plochy a terasy. V novom roku, keď to po zime počasie dovolí, nás čaká vybudovanie oplotenia, záhradného prístrešku a hlavne návrh a úprava zelene v oddychovej časti záhrady. K plnohodnotnému pocitu majiteľa nového rodinného domu patrí aj možnosť pravidelných a sústavných úprav a opráv postupne sa objavujúcich rôznych „drobností“. Ale to už sú príjemné starosti.

Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek